Mağara Haber ve Günce

Mağara Haber/Günce

Geyik Dağından Eğrikler

Soracak olursanız nedir? Ne değildir? Bir bölgedir Geyik Dağı, Alanya ve Konya arasında kalan. Lafın gelişi değil baya kalmış bir bölge, yıllardır bitmeyen mağaralarıyla. UMAST olarak MAD Bursa ile beraber yaptığımız ikinci ekspedisyondu tarihimizde, o zaman yarım kalmıştı iki mağara; Ahmetin Eğriği ve Gücüksu. Yarım bıraktığımız işi bitirmeye gittik ve bu sefer MAD Ankara da bir biz kadar geldi, tıpkı ilk ekspedisyonumuzu yaptığımız Sivas’taki gibi. Yolları güzel Geyik Dağı’nın, büyük siyasi isimlerin arazilerine kadar. Daha öncesinde ana kamp alanını mağara girişine kadar taşımıştık, çok dik yamaçları olan yerlerden, bu sefer “mağaraya gidecek olan yürüsün” deyip araçla ulaştığımız en yakın bölgeye kamp attık ve çok iyi oldu.

Geceleri rüzgarlı ve çok soğuk, gündüzleri az esintili ve yakıcı sıcak.

22 Temmuz 2020 de başladı faaliyet, yazının devamında çok tarih yok 10-12 gün falan sürdü.

Karadeniz Proje Faaliyeti - 1

19 Haziran tarihinde 4 adet mağarayı 3 günde jeolojik açıdan çalışmak, fotoğraflamak ve haritalamak için yola çıktık. Eren Çankaya, Ertuğrul Kulaksızoğlu, Murat Gezer, Burak Gezer (ben)'den oluşan 4 kişilik ekip ile ilk olarak Düzce ili sınırları içerisinde Seylik Mağaraları'na gittik.

Lömbürdekini Faaliyeti: Haritalanmayan Yer Kalmasın - 20 Temmuz 2020

Ankara çevresinde ve hala haritalanmamış olan bu güzide mağaraya gitmeye karar verdik. Eren Çankaya, Mustafa Özkılıç ve ben (Robin) dernekte buluşup, gerekli malzemeleri aldıp yola koyulduk. Diğer yandan Ertuğrul Kulaksızoğlu ve Gezer Kardeşlerle (Burak ve Murat Gezer) buluşup yola koyuldu.

Lömbürdekini Faaliyeti- Yarasa Peşinde (23 Şubat 2020)

Derneğimizin de katkı koyacağı, dernek üyemiz Tarkan Hoca'nın yürütücüsü olacağı bir proje için ön araştırma yapmak üzere Lömbürdekini ve Hamamboğazı Mağaraları'na gittik. Bu yazı faaliyetlerimizin ilk kısmı olan Lömbürdekini Mağarası Faaliyeti'ni anlatıyor.

Zonguldak Faaliyeti- Part 2

7-8 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Zonguldak Kızılelma Cumayanı Mağaraları faaliyeti güncesinin ikinci kısmı...
"Cumayanı Mahallesi çok değişmiş. Mağaranın girişine kadar yol yapılmış, etrafta evler sokaklar ile bir kent olmuş mağara çevresi. . Mağaradan suyun çıktığı aşağı ağızdan artık girilemiyor. Bent yapmışlar ve su seviyesi yüksek."

Zonguldak Faaliyeti- Part 1

Deneyim olsun diye planladığımız Sakaltutan mağarasına kardan dolayı yolunun kapalı olması nedeniyle gidemedik. Hafta içinde Cumhur abinin Kızılelma yapalım diye ortaya attığı fikir, Çarşamba toplantısında tekrar dile geldi ve hemen talep topladık. Hümak'tan arkadaşların katılımıyla 11 kişilik ekip ve iki araba olarak netleşti sayımız.