Mağara Haber ve Günce

Mağara Haber/Günce

7,8,9 Mayıs 2021 Konya Seydişehir - Tınaztepe, Çakılağzı Mağaraları ve Üzümdere Faaliyeti Güncesi

Tınaztepe-Çakılağzı-Üzümdere Faaliyeti

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HMKO) için üniversite sınavlarına girecek öğrencileri ilgili bölüme özendirmek ve haritalama cihazlarının tanıtım filmi çekimi için neresi olabilir diye konuşulduktan sonra Konya Seydişehir- Tınaztepe ve Çakılağzı Mağaralarına gidilmesine ve yakınlarda uygun bir su geçişinde de çekimler yapılmasına karar verildi.

Geyik Dağından Eğrikler

Geyik Dağı Mağara Ekspedisyonu | Mağara Araştırma Derneği

Soracak olursanız nedir? Ne değildir? Bir bölgedir Geyik Dağı, Alanya ve Konya arasında kalan. Lafın gelişi değil baya kalmış bir bölge, yıllardır bitmeyen mağaralarıyla. UMAST olarak MAD Bursa ile beraber yaptığımız ikinci ekspedisyondu tarihimizde, o zaman yarım kalmıştı iki mağara; Ahmetin Eğriği ve Gücüksu. Yarım bıraktığımız işi bitirmeye gittik ve bu sefer MAD Ankara da bir biz kadar geldi, tıpkı ilk ekspedisyonumuzu yaptığımız Sivas’taki gibi. Yolları güzel Geyik Dağı’nın, büyük siyasi isimlerin arazilerine kadar. Daha öncesinde ana kamp alanını mağara girişine kadar taşımıştık, çok dik yamaçları olan yerlerden, bu sefer “mağaraya gidecek olan yürüsün” deyip araçla ulaştığımız en yakın bölgeye kamp attık ve çok iyi oldu.

Geceleri rüzgarlı ve çok soğuk, gündüzleri az esintili ve yakıcı sıcak.

22 Temmuz 2020 de başladı faaliyet, yazının devamında çok tarih yok 10-12 gün falan sürdü.

Karadeniz Proje Faaliyeti - 1

Mağara Güncesi | Mağara Araştırma Derneği

19 Haziran tarihinde 4 adet mağarayı 3 günde jeolojik açıdan çalışmak, fotoğraflamak ve haritalamak için yola çıktık. Eren Çankaya, Ertuğrul Kulaksızoğlu, Murat Gezer, Burak Gezer (ben)'den oluşan 4 kişilik ekip ile ilk olarak Düzce ili sınırları içerisinde Seylik Mağaraları'na gittik.

Lömbürdekini Faaliyeti: Haritalanmayan Yer Kalmasın - 20 Temmuz 2020

Lömbürdek İni Faaliyeti

Ankara çevresinde ve hala haritalanmamış olan bu güzide mağaraya gitmeye karar verdik. Eren Çankaya, Mustafa Özkılıç ve ben (Robin) dernekte buluşup, gerekli malzemeleri aldıp yola koyulduk. Diğer yandan Ertuğrul Kulaksızoğlu ve Gezer Kardeşlerle (Burak ve Murat Gezer) buluşup yola koyuldu.

Lömbürdekini Faaliyeti- Yarasa Peşinde (23 Şubat 2020)

Lömbürdekini Faaliyeti- Yarasa Peşinde (23 Şubat 2020)

Derneğimizin de katkı koyacağı, dernek üyemiz Tarkan Hoca'nın yürütücüsü olacağı bir proje için ön araştırma yapmak üzere Lömbürdekini ve Hamamboğazı Mağaraları'na gittik. Bu yazı faaliyetlerimizin ilk kısmı olan Lömbürdekini Mağarası Faaliyeti'ni anlatıyor.

Zonguldak Faaliyeti- Part 2

Zonguldak Faaliyeti- Part 2

7-8 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Zonguldak Kızılelma Cumayanı Mağaraları faaliyeti güncesinin ikinci kısmı...
"Cumayanı Mahallesi çok değişmiş. Mağaranın girişine kadar yol yapılmış, etrafta evler sokaklar ile bir kent olmuş mağara çevresi. . Mağaradan suyun çıktığı aşağı ağızdan artık girilemiyor. Bent yapmışlar ve su seviyesi yüksek."

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp