Mağaralarda Huzur Buluyorum

Mağaralarda Huzur Buluyorum

Saray Sağlık Ocağı'nda doktorluk yapan Birhan Altay, 20 yıldır mağaracılıkla uğraşıyor. Doğayı çok seven Altay, aynı zamanda hekimlerden kurulu Deprem Arama-Kurtarma ekibi'nin bir üyesi. Altay, DASK bünyesinde mağaracılık konusunda eğitimler de veriyor.

Deneyimle Öğrenilir

Mağaracılığın usta çırak ilişkisi içerisinde öğrenilebilineceğini ifade eden Altay, sözlerine şunları ekledi:

Usta çırak ilişkisi önemlidir. Çünkü bu işe gönül verenler göre göre ve yapa yapa en doğrusunu öğrenir. Biz Doğa Araştırmaları Sporları ve Kurtarma Derneği (DASK) bünyesinde verdiğimiz eğitimlerde temel mağaracılığı öğretiyoruz. Bir mağaraya giderken yanınıza neler almanız gerektiği, hangi malzemeler; nasıl ve nerede kullanılacağını öğretiyoruz. Ancak bunları tam olarak anlayabilmek ve doğru bir şekilde kullanabilmek için uygulamalı eğitimler her zaman daha önemlidir.

"Mağaracılık benim yaşam tarzım" diyen Saray Sağlık Ocağı doktorlarından Birhan Altay, 20 yıldır hobi olarak bu işle uğraşıyor. Yoğun iş temposuna rağmen mağaracılığı bırakmayan Altay, insanın sevdiği ve yapmaktan hoşlandığı şeylere her zaman vakit bulabileceğini söylüyor. Üniversite yıllarında bir tutku haline gelen mağaracılık, Altay'ın hayatının vazgeçilmez bir parçasını oluşturuyor.

"Doğa sporları ile uğraşmaya başladığımda ilk yürüyüşümü Elmadağ'a yaptım. Daha sonra arkadaşlarımla bir mağaraya gezi yapmaya karar verdik. Ancak 1980'li yıllarda maalesef ki bu sporlar için gerekli malzemeler yoktu. Bu nedenle bizi idare edebilecek malzemeleri kendimiz yaptık" diyen Birhan Altay, o gün bugündür Türkiye'nin mağaralarını dolaştığını söylüyor.

Bilenle Gidilmeli

Altay, mağaracılığın kolay bir uğraş olmadığını belirterek şunları söyledi:

Bir mağaraya gidilecekse öncelikle bilen bir kişiyle yola çıkılmalı. Ayrıca gezilere katılmadan önce konu ile ilgili teorik eğitimlere katılmak gerekiyor. Çünkü mağaralar, bilmeyenler için çok tehlikeli yerler olabilir. Teorik bilgilerin yanı sıra tırmanış gibi teknik bilgilerin de mutlaka öğrenilmesi gerekiyor. Mağaracılık, doğa sporlarının en zorlarındandır.

Sabah Gazetesi,3 Mart 2006

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp