Bu Çamur Başka Çamura Benzemez:Temirözü Mağarası Eğitim Faaliyeti

Bu Çamur Başka Çamura Benzemez:Temirözü Mağarası Eğitim Faaliyeti

16 Şubat Pazar Günü derneğimizin yeni üyeleriyle Temirözü Mağarası faaliyetini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Derneğimizle ilk faaliyetine katılan arkadaşlarımıza hoş geldin diyoruz.

Derneğimize gelen yeni arkadaşlarımızdan kimileri SRT eğitimlerini almaya devam ederken kimileri de ilk mağara faaliyeterini hayata geçirdi. Bu amaçla durağımız Haymana İlçesi'nin Demirözü Mahallesi'ydi. Mağara Roma döneminde bir inanç merkezi olmasıyla biliniyor. Ancak kış aylarında ulaşım gerçekten bir hayli zor. Daha önce dernek üyeleri olarak deneyimlemiş olsak da yine kendimizi bu yolda bulmuş olmamız mağaracılığa olan sevgimizdendir. :)

Faaliyetimiz 09.00 da malzemelerin hazırlanmasıyla başladı.09.45 sularında Tarkan Hoca'nın da gelmesiyle yola çıkıldı. Faaliyetlerimize giderken bir klasik olan çorbacıda durmak görevi Haymana'nın merkezinde yerine getirildi. :) Ardından Demirözü'nün yolu tutuldu. Demirözü'ne vardığımızda saat 11.45'ti. Son yerleşim yerinden mağaraya daha yüksek olan aracımızla 2 sefer yaparak varmayı planladık. Ancak Yüksek olsa da aracımız çamura saplandı ve traktör çağırmak zorunda kaldık. Traktörü beklerken söylenen ''Bu Çamur Başka Çamurlara Benzemez'' cümlesi bir fenomen olarak tarihimize geçti. :) Outdoor sporların en güzel yanı olağandışı durumlarda eğlenmeye devam edilebiliyor olması sanırım. Aracınız yolda kalmış, birkaç saattir soğukta bekliyor olabilirsiniz; ancak eğlenmeye devam edebiliyorsunuz.

Mağaraya aracımızı kurtaran motorla gitmek durumunda kaldık. Mağara kısmı gayet eğlenceliydi. Özellikle ilk kez mağaraya giren arkadaşlar açısından önemli bir deneyim oldu. Faaliyet sorunsuz bir şekilde gitti. Mağara ana kolunda son noktaya kadar ulaşabildik. Kimi yan kollara baktık. Daha önce zorlukla geçtiğimiz bir yan kola özellikle baktım ve şimdi olsa hayatta bu koldan geçmem dedim. :) Bunun dışında mağarada yazın yarasa popülasyonunun çok olduğunu gösteren şeylerle karşılaştıktık. Ancak yalnızca 2 adet kışlayan yarasa göörebildik.

Faaliyetimiz saat 19.00 da mağaradan çıkmamızla bitti. Dönüş yolu da çok eğlenceli muhabbetlere konu oldu. Bu yazıyı bitirirken dernekte çamur içinde bulunan malzemelerin temziliğine gitmek üzereyim. Faaliyetteki bir diğer efsane cümle de o sebeple aklıma geldi. ''Mağaracılığın temiz bir spor olduğunu söylenmemişti''. :)

Eren Çankaya

Ekip

Tarkan Yorulmaz

Serkan Ünlü

Özgür Köstekli

Pehlil Karagöz

Ahmet Emekli

Mahmut Şahin

Görkem Varol

Eren Çankaya

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp