Başkent'in Bilinmeyenleri

Başkent'in Bilinmeyenleri

Başkent'te Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca koruma altına alınan 10 mağara bulunuyor. Kentlilerin birçoğunun bundan haberi olmamasına üzüldüklerini belirten yetkililer gerekli özen gösterildiğinde buraların turizm açısından daha önemli hale getirilebileceğine dikkat çekiyorlar.

Pek bilinmeyen Ankara mağaralarından bazılarının sportif amaçlı kullanılması da mümkün. Kısa adı MAD olan, Mağara Araştırma Derneği'nin açıklamalarına göre, Başkent'in merkezi mağaralar açısından yoksun olmasına rağmen, Beypazarı, Nallıhan, Haymana, Şereflikoçhisar ve Evren gibi çevre yerleşim yerlerinde önemli mağaralar bulunuyor.

Korumaya alınan mağaralardan bazıları şöyle:

Demirözü Mağarası

Haymana Demirözü Köyü'nde bulunan mağaranın ilk araştırması 1952 yılında yapılmış. Kollarıyla birlikte 974 metre uzunluğundaki mağarada, erken hıristiyanlık dönemine ait mezar kalıntıları ve su sarnıcı bulunuyor. Mağaraya eğitim amaçlı geziler yapılabiliyor.

İnega Mağarası

Haymana Demirözü Köyü'nde bulunan mağara, 300 metre uzunluğunda. Oluşum yönünden çok zengin olan mağara, özellikle fotoğraf amaçlı geziler için ideal. Mağara içinde Roma dönemine ait seramikler bulunuyor.

Taburoğlu Mağarası

Haymana Demirözü Köyü'nde küçük bir in şeklinde bulunan mağaranın ilk araştırması 1991 yılında yapıldı.

Tuluntaş Mağarası

Gölbaşı Tuluntaş Köyü'nde bulunan mağara, 1992 yılında Ankara çevre yolu yapımı sırasında taş ocağı olarak kullanılan alanda yapılan patlama sonucunda ortaya çıktı. Fosil mağaranın uzunluğu 549 metre ve oluşum yönünden oldukça zengin durumda olmasına rağmen, bilinçsiz yurttaşlar tarafından tahrip edilmiş.

Mağaralarla ilgili detaylı bilgiye Mağara Araştırma Derneği'nin 229 64 09 numaralı telefonundan ulaşılabiliyor.

Hürriyet Ankara, 1 Ağustos 2006

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp